Telefon : 0532 582 7107 / Mail : info@ormanokulu.org

Köy Muftağı

Köy Ekmek Yapımı

Un,su,tuz,maya her gün evimize giren ekmeğin nasıl undan hamura dönüştüğünü, bu hamurun fermantasyon yöntemiyle nasıl kabardığını ve köy fırınının içinde ateşin nasıl yandığını ve fırının kubbesini uzun süre hangi bilimsel kurallar çerçevesinde sıcak kalıp ekmeği yakmadan pişirdiğini öğrenecekler.

Reçel Yapımı

O güzelim reçellerin kaynağı olan taze meyveler ve gerçek şekerin birleşmesi ile nasılda reçele dönüştüğünün hikayesini birlikte öğreneceğiz.

Turşu Yapımı

Taze sebzeler ve tuz işte bu iki ana maddenin birleşimi sonucu, içten içe olgunlaşan sebzelerimizin turşuya dönüşme hikayesi birlikte deneyimleyeceğiz.

Yoğurt Yapımı

Süt ve maya, bir müddet sonra nasılda katılaşıp yoğurda dönüşüyor. Hep beraber göreceğiz.

Tarhana Yapımı

Manda Sütü, Köy Yoğurdu, domates, un ve biberden oluşan tarhanamızı güneşe serip kurumasını sabırla bekliyoruz. Çorbanın sadece marketlerden alınan plastik ambalajlarda satılmadığını öğrenecekler.

Erişte Yapımı

Un, Köy yumurtası, Köy Sütü, Tuzdan harikalar yaratan erişte hamurumuzu açıp, ince ince kesiyoruz. Çocuklarımızın deyimiyle kendi makarnamızı kendimiz yapıyoruz. Çocuklarımız kendi yaptıkları besinlerle besleniyorlar.

Doğal Köy Ürünleri ve Çocuklarımızın Geleceği

eriste1
Buradaki tüm çalışmalar köyden toplanan doğal ürünlerden yapılmaktadır. Çocuklarımız Marketlerden aldıkları hazır çorbanın yerine Tarhana Çorbasını, Makarnanın yerine kendi yaptıkları Eriştenin aldığını görecekler.

Buradaki tüm atölyelerde köy ürünleri kullanılmaktadır.

You are donating to : Orman Okulu

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...