SANAT ATÖLYELERİ

-HEYKEL ATÖLYE ÇALIŞMASI
Atölye çalışmalarımız; çocuklarımızın kendi iç dünyalarının dışa yansıdığı, bazen ahşap, bazen çamur, bazen kumaş, bazen de çakıl taşlarının kullanıldığı yaratıcı düşünce bölümlemelerimiz olarak faaliyet göstermektedir. Çocuklar ellerindeki malzemeler ile alışıla gelmiş çalışmalar yerine kendilerine özgü yaratımlar da bulundukları ve kendi düşünce sistemlerini zorladıkları sanatsal yapıtlar ortaya çıkartırlar.

-ÇAMUR ATÖLYE ÇALIŞMASI
Çocuklar ellerindeki çamurla belirlenen konulara göre hayallerindeki kahramanları ve şekilleri oluşturmaktadırlar. Ancak çamuru satın almak yerine artık doğadan kendi ellerimizle çıkarıp çalışma kıvamına kendimiz getirmekteyiz. Çalışmalarımızı bazen bir ağacın gövdesinde, bazende bir dalın üzerinde sergilemekteyiz.

-AHŞAP ATÖLYE ÇALIŞMASI
Çocuklar ahşap ve ağaçla haşır neşir olup, değişik malzeme ve araç gereçler yapacaklar. Bu çalışmalar boyunca çeşitli marangoz aletlerini kullanarak el becerilerini geliştirecek santimetre ile milimetre hassasiyetinde ölçme ve elindeki malzemeye müdahale etmeyi öğreneceklerdir.

-YARATICI SANAT ÇALIŞMALARI
Çocuğun yaratıcılığını ve hayal gücünü kullanarak problem çözmesine, eleştirel ve çözüm odaklı düşünmesine olanak tanıyan etkinliklerdir. Sanat etkinlikleri aynı zamanda çocukların kendilerini ifade ederek iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

-DOĞADA MÜZİK ATÖLYESİ
Çocuklarımız her türlü doğal malzeme ile kendilerine bir ritim aleti yapma yeteneğine kavuşarak, doğanın eşsiz ve farklı seslerinden aldıkları ilhamla müzik çalışmalarını heyecanlı bir şekilde sürdürmektedirler.

EKOLOJİ ATÖLYELERİ

-REÇEL YAPIMI
O güzelim reçellerin kaynağı olan taze meyveler ve şekerin birleşmesi ile nasılda reçele dönüştüğünün hikayesini birlikte öğreneceğiz.

-TURŞU YAPIMI
Taze sebzeler ve tuz işte bu iki ana maddenin birleşimi sonucu, içten içe olgunlaşan sebzelerimizin turşuya dönüşme hikayesi birlikte deneyimleyeceğiz.

-EKMEK YAPIMI
Un,su,tuz,maya her gün evimize giren ekmeğin nasıl undan hamura dönüştüğünü, bu hamurun fermantasyon yöntemiyle nasıl kabardığını ve köy fırınının içinde ateşin nasıl yandığını ve fırının kubbesini uzun süre hangi bilimsel kurallar çerçevesinde sıcak kalıp ekmeği yakmadan pişirdiğini öğrenecekler.

-YOĞURT YAPIMI
Süt ve maya, bir müddet sonra nasılda katılaşıp yoğurda dönüşüyor. Hep beraber göreceğiz.

-SÜT SAĞIMI
Bulunduğumuz yörede bulunan köydeki anlaşmalı ahırımızda İnek, Buzağı, Manda gibi kavramları öğrenip; onların yedikleri yemler hakkında bilgi sahibi olup birebir ahırda bunları gözlemleme ve deneyimleme fırsatı bulurlar.

-TARHANA YAPIMI
Çocuklarımız kendi tarhanalarını kendileri yapıp, güneşte kurutup kışın içecekleri çorbalarını üretecekler. Böylece marketlerde satılan hazır çorbaların nasıl yapıldığını doğal yolla öğrenmiş olacaklar. Ayrıca kendilerinin yaptığı bu çorbayı da Orman Okulunda öğlenleri içmenin keyfine varacaklar.

-ERİŞTE YAPIMI
Çocuklarımız gerekli doğal malzemelerle marketlerden satılan makarnanın doğalını kendileri yapacaklar ve hamurunu istedikleri şekilde keseceklerdir. İster yoğurtlu ister sütlü olarak afiyetle kesme makarnalarını yiyecekler.

-KÜTÜKTE MANTAR ÜRETİMİ
Çocuklarımız kütükte ve talaşta nasıl mantar üretildiğini öğrenerek, kendi mantarlarını kendileri üreteceklerdir.

-BOSTAN ÇALIŞMALARI
Bostan çalışmalarımız çocukların doğayla bağ kurmalarını sağlamak adına önemli etki alanlarından biridir. Toprakta yaşayan farklı canlı türlerini bire bir görme, hatta iletişim kurma imkanına sahip olurlar. Karıncayı bile iki metre ötende görünce korku çığlıkları atan çocuklarımız, topraktan çıkan solucanlarla arkadaş olacaklar.

DOĞA SPORLARI

-DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Doğanın rahatlatıcı ve huzur dolu etkisiyle, farklı deneyimler yaşayabilecekleri, gerçek bir ormanda yürümenin farklılığını ve farkındalığını hissedebilecekleri bir yürüyüştür. Ormanın içerisindeki doğal engellerden geçiş, mücadele ve öz güven kazandıracak keyifli bir etkinlik. Farkında olmadan beyinlerinin tüm yönlerinin çalıştırdıkları, denge, önsezi, dikkat ve cesareti aynı ayna yaşadıkları büyüleyici bir deneyim alanı.

-KAYA TIRMANIŞI
Profesyonel dağcılık malzemeleri ile hayatlarında ilk defa sert, yüksek ve soğuk bir kayaya tırmanmanın aslında ne muhteşem bir duygu olduğunu yaşayacaklar. En yükseğe çıktıklarında ise yaşadıkları öz güven ve deneyim bir ömür buyu hayatlarında iz bırakacak bir olay haline gelecek. İpin diğer ucundaki hocalarına güvenmeyi ve ekip olmayı çok özel bir deneyimle öğrenecekler. Parmaklarının ve ayak uçlarının kayanın yarıklarında bir kaşif gibi dolaşması sonucu en uygun noktadan tutunmayı öğrenmeleri ve atılan her doğru adımın yavaşta olsa onları nasılda zirveye taşıdığı yaşayacaklar.

-SURVIVOR OYUNLARI
Survivor oyunlarında çocuklar, hem yanlarındaki partnerleriyle bir takım olmayı öğrenecekler. Hem de yenmek ve yenilmek duygularını yaşayarak her ikisinin de hayat mücadelesinde doğal duygular olduğunun farkına varacaklar. Aslında mücadelede resmin geneline bakmayı ve umutsuzluğa kapılmadan ellerinden geleni yapmaları gerektiğini, bu şekilde ulaşacakları sonucun kendilerine sürekli başarı getireceklerini öğrenecekler. Güç, denge, hız, el –kol koordinasyonu, hızlı karar verebilme becerilerinin kıyasıya sergilendiği bir doğal oyun ortamı.

-FLYFOX
Aslında aktivitelerin en eğlencelilerinden biri olan flyfox, ilk görüşte kafalarında oluşan onlarca sorunun cevabını bulmak için ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını deneyimlemeleri adına çocuklar için bulunmaz bir fırsat. Ağaçlar arasına gerilmiş olan bu dağcılık ipinde doğru teknik, hız, konsantrasyon birleştiğinde hedefe nasıl ulaştıklarını yaşadıkları bir aktivite. Neden başaramadıklarını ve sonrasında neden başardıklarını karşılaştırabilecekleri uzun ince bir ip.

-ORIENTRING
Çocuklarımızın hayatlarının her noktasında kullanabilecekleri doğal teoremleri içeren, hız, önsezi, takım ruhu, kabiliyet, çabuk karar verme eylemlerinin hepsinin aynı anda yaşandığı muhteşem bir spor dalı. İçinde harita okuma, yön kavramı, pusula kullanma, GPSR kullanma, rota çizme gibi meziyetlerin kullanıldığı bir oyun.

-GEOCACHING
Eğitim süreci içinde farkında olmadan öğrendiğimiz bir çok deneyimin uygulama alanı bulacağı özel bir etkinliktir. GPSR koordinatları verilen hazine kutusuna ulaşmak adına hareket eden iki takım, doğal engelleri aşarak geri gelmek zorundadır. Ancak bu o kadarda kolay değildir. Takım çalışmasının, ön sezinin, hızın, mücadelenin, bilgini ön planda olduğu zorlu bir uygulamadır.

KANO
Çocuklarımız derede iki kişilik kanolarla takım çalışması ve koordinasyonu öğrenecekler ve çok farklı bir deneyime sahip olacaklar. İki kişinin aynı anda ve aynı hızda kürek çekmesi kanoyu istedikleri yere yönlendirmek için aralarında oluşturacakları iletişim onlara çok şey katacak.

-BALIK TUTMA
Sabrın en üst düzeyde olduğu aktivitelerden biridir. Balık türleri, olta tipleri ve yem çeşitlerinin öğretildiği bir doğa etkinliğidir. Her öğrenci kendi oltasını kendisi yapar ve kendi balık tutma sitilini geliştirir. Özellikle sınav kaygısı, sabırsızlık, dikkat eksikliği kavramların törpülendiği dingin ve sakin bir aktivitedir.

-DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI
Bakmak ve görmek ikisi arasındaki fark her zaman tartışıla gelmiştir. Burada çocuklarımızın karşılarındaki olaylara hangi gözle baktıklarını, hangi detayların onların ilgi alanına girdiklerini, fotoğrafın genelinin mi, özelinin mi onları etkilediğini öğreneceğiz. Verilen görevleri detaylarda boğulmadan, konunun özüne ulaşarak sonuçlandırma yeteneklerini geliştireceğiz.