Burası Orman Okulu İlkokulu!      Burası  METRO’ya sadece 37 dakika mesafede.

 

Artık büyüdüm! Okul kampüsümüz de ana binaya geçtim. İlk okulda okumayı öğrenecektik ama işin püf noktasını zaten biliyorum. Lisedeki abilerimin bir çoğunun anaokul MEB Kazanımları eksikken ben biraz ileriye gittim sanırım.

İlkokulu sevdim ? Kulüpler başladı, paten kaymaya başladım, yemekhanedeki günlük yemek listelerini kendim okuyorum artık.

Hele iple çektiğim kitap okuma saatleri yok mu. Ödev yok ama ben yinede sorumluluğumu biliyorum. Öğretmenimi çok sevdiğim için evde de derslerimi gözden geçiyorum. Bu sene okulda ekmek yapmaya başladık. Plastik hiçbir şey kullanmıyoruz. Kendi su mataramız ve el havlumuz var.

YAPTIKLARIMIZ

Harf Devrimi

 

Türk Harflerini çok seviyorum. Okumayı çok çabuk öğrendik. Gelecekte çok büyük işler yapacak bir bilim adamı olacağım. Dünya ile bağ kurmamı sağlayan Atatürk’e çok teşekkür ederim.

sportif etkinlikler

 

Ekip çalışması, kondisyon, koordinasyon ve sağlıklı yaşam. Hayatım boyunca bana güç verecek nitelikle dolu bir okul. Kendime olan güvenim başarımın ve mutluluğumun arkasındaki en büyük etken.

alfabe aydede

 

Sınıfımın çok geniş ve kendimize ait yer minderlerimiz var. Aslında okulun her yeri bizim için bir sınıf. Okulda sürekli oyun oynuyoruz, inanın bende bu bilgileri ne  zaman öğrendiğimi anlamıyorum.

araştırma, sorgula ve hala oyun benim için önemli

SANAT

Tüm teneffüslerimi Görsel Sanatlar Atölyesinde geçiriyorum. Kara Kalem, Çamur, Seramik, Paspartu ve çok daha fazlası. Sanat sanat içindir.

YABANCI DİL

Okulda yabancı dil sınıfı var. Orada sadece İngilizce konuşuyoruz. Birde yemekhanede sadece İngilizce konuyoruz. Birde ekoloji öğretmenimiz Emre öğretmen ve 3. sınıf öğretmenimiz Emre öğretmen ile teneffüslerde İngilizce konuşuyoruz.  Birde Rehberlik hocamız Sude hoca var unutmayalım. Aaa orman okulunda da İngilizce konuşuyoruz. Biz İngilizceyi seviyorum ama ne yapalım.

OKULİSTİK SINAVLARI

Okulumuzda akademik başarıyı ölçmek için tüm Türkiye’nin katıldığı Okulistik Sınavları bizim okulumuzda da her ay yapılıyor. Hatta Süreç Değerlendirme testleri bile Okulistik Deneme sınavları üzerinden yapılıyor. Kodlamayı yeni öğrendim, bilgisayar kodlaması değil, cevap anahtarı kodlaması. Bayağı eğlenceli. Merak etmeyi kodlama yaparken kaydırmıyorum. Dikkatli olmayı doğada öğrendim.

REHBER ÖĞRETMENİM

Okulda bütün öğretmenleri seviyorum ama onu daha bir farklı seviyor. Bir kere çok cana yakın, bizi çok seviyor ve hiç kızmıyor. Bize hayata dair güzel hikayeler anlatıyor. Okulda yapılan  sınavların sonuçlarını bazen öğretmenlerimizle birlikte değerlendirmeye giriyormuş. Bize diyor ki sonuç değil süreç önemli. Siz elinizden geleni yapın yeter. Annemde onu çok seviyor sanırım bazen annemle de görüşüyorlar. Bazende telefonla babamı arıyor. Neden bizle bu kadar ilgili anlamadım.

FOTOĞRAFLARIMIZ

MERAK ETTİKLERİNİZ

Demokratik Okul Meclisleri

Okulumuzda her pazartesi  tüm arkadaşlarımızın katılımı ile okul meclisimiz toplanmaktadır. Burada sıra ile konuşma kültürü, belirlenen konularda topluluk önünde kendimizi ifade edebilme yeteneğimiz, sabretme, dinleme, saygı duyma ve ortak karar alma becerilerimizi geliştiriyoruz.

Çember ve Kitap Okuma Saati

Okulumuzda birinci dersin ilk 20 dakikası her gün Çember Saati etkinliği ile geçiyor. Çemberde tüm duygu ve düşüncelerimizi özgürce ifade etme imkânı yakalıyoruz.  Diğer 20 dakikasında ise “Kitap Okuma Saati” yapıyoruz. Öğretmenlerimiz kitap okumanın her şeyin başlangıcı olduğunu söylüyorlar.

Karma Yaklaşım

Diğer sınıflardaki arkadaşlarımızla bahçede oyun saati haricinde bazı atölyelerde birlikte etkinlik gerçekleştiriyoruz. Geçen gün yeni öğrendiğim toplama işlemini anaokulundaki küçük arkadaşlarıma anlattım. Onlarla bir şeyler paylaşmak çok heyecanlıydı.

Kulüp Çalışmaları

Haftanın 4 günü okul çıkışlarında kendi isteğimizle seçtiğimiz kulüplerimiz var. Seçtik mi bir dönem devam etmek zorundayız. Ben bu dönem piyano, akıl oyunları, whusu ve satrancı seçtim.

Kompost Ekibi

Yemekhanemizde yemek atıklarını ayrıştırıyoruz ve bostanımızda bulunan kompost çukuruna götürüyoruz. Böylece oluşturduğumuz gübre ile yine kendi bostanımızda ürünle üretiyoruz. Artık evde de yemek atıklarını ve çöpleri ayrıştırmaya başladım. Keşke dünyada hiç çöp olmasa.

Sportif Etkinlikler

Öğlen teneffüslerinde mutlaka basketbol ve voleybol oynuyoruz. Okul çıkışına hentbol. Yeni öğrendik ama çok eğlenceli. Haftanın bir günü iki saat spor salonunda kondisyon koordinasyon ve karete çalışıyoruz. Birde masa tenisi ve ayrılamadığımız patenlerimiz var.

Gökyüzü Sahnesi

Arkadaşlarımla çeşitli aralıklarla etkinlikler hazırlayıp, tüm okulla paylaşalım istiyoruz. En uygun yer Gökyüzü Sahnesi. İlk çıktığımda heyecanlanıyordum ama artık daha rahatım. Sanırım bu hayatım boyunca işe yarayacak bir durum.

Proje Ekibi

Öğretmenlerimizle oluşturduğumuz bir proje ekibimiz var. Sürekli farklı düşünmemizi istiyorlar. Ama biz zaten büyüklerden farklı düşünüyoruz. Bir öğretmenim keşke yaratıcılılığınız hem böyle kalsa demişti. Biraz çok soru soruyoruz ama bu heyecan ve merakımızdan. Sabırla bize cevap veren yada cevap vermeyip daha farklı düşünceler projeler üretmemizi sağlayan öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Müzik

Müzik öğretmeniz çok eğlenceli. Orada vakit geçirmeyi seviyoruz. Her birimizden farklı ses çıkıyor ama artık kulağa ilk baştaki kadar kötü gelmiyor.  Ritim, piyano ve gitar çalmayı seviyorum.

Orman Okulu

Haftanın bir günü Orman Okuluna gidiyoruz. Yeni gelen arkadaşlarımda alıştı artık. Ben tüm patikalarda onlara yardım ediyorum. Öğretmenlerimiz her hafta farklı bir etkinlik ve aktivite hazırlıyorlar bize. Zaman su gibi açık geçiyor Orman Okulunda. Keşke okul her gün burada olsa. Testere ile odun kesmeyi de öğrendim, soba yakmayı da. Orman Okulunda bir çok şeyi kendimiz üretmeye çalışıyoruz. İşin en güzel kısmı özgürce çamur olmak. Serbest zamanda istediğimiz gibi oyun kurmamıza izin veriyor öğretmenler. Üç farklı düğüm atmayı öğrendim geçen gün.

K12 Okul Yönetim Sistemi

Okuldaki her kesin bir kullanıcı adı ve şifresi var. Derslerimiz, etkinliklerimiz, aktivitelerimiz, gezilerimiz her şey buradan takip ediliyor. Annelerimize bilgilendirme buradan gidiyor.  Sanırım bizim bilgisayar üzerindeki analizimizi de yapıyormuş.