-Her yaş grubu için program iki saat sürmektedir.

-Atölye içerikleri her hafta değişmektedir.

-Program aylık olarak yürütülmektedir.

 

1- AÇILIŞ ÇEMBERİ
Çocuklar her orman okulu seansına açılış çemberi ile başlarlar. Bu süreç onları biraz sonra başlayacak olan öğrenme ve gelişim serüvenleri için psikolojik olarak hazırlar. Ayrıca ekip olarak hareket etme yeteğini kazanmaları ve aynı anda başlama için gerekli olan sabretme duygusunu geliştirmeleri ile birlikte çemberde kendilerini ifade ederek sosyal gelişimlerinin desteklenmesine sağlanmaktadır.
2- SERBEST OYUN

Çocukların sosyalleşmesi, paylaşması, sorumluluk bilincinin gelişmesi, akranları ile iletişim kurmaları için 10 dakikalın bir serbest oyun zamanı oluşturulmuştur. Burada eğitmenlerimiz minimum müdehale ile çocukları gözlemleme süreçlerini yürütmektedirler.
3- EKOLOJİ ATÖLYESİ
Ekolojik Farkındalığın oluşması ve buna uygun davranış yeteneklerinin gelişmesi için çocuklarımız her hafta farklı bir ekoloji etkinliği gerçekleştirmektedir. Ayda bir defa mutlaka çocuklarımızın hazırladığı malzemelerle pişirme etkinliği yapılır. Ekmek yapımından tohum ekimine, diş macunu yapımından kompost üretimine kadar bir çok deneyim yaşamaktayız.
4- SANAT ATÖLYESİ
Teknolojinin farkında olmadan hayatımızı çok daha fazla istila ettiği bu günlerde, çocuklarımızın hayal gücü körelmekle birlikte, bir çok duyguyu hissetme ve yaşama konusunda zorlanmaktadırlar. Ormanın sunduğu doğal materyallerle gerçekleştirilen etkinliklerde hayal kurmaları ve bunu somut olarak hayata geçirerek farklı duyu ve duygu durumlarını keşfetmeleri sağlanmaktadır.
5- NEFES ATÖLYESİ
Çocuklar Doğa Atölyesinin başlangıcında oluşturulan çemberde kendi yaş gruplarına uygun nefes çalışması egzersizleri yaparlar. Uygun nefes almak, anda kalmak, farkıdalıklarının gelişmesi gibi bir çok kazanım süreç içerisinde karşımıza çıkmaktadır.
6- DOĞA ATÖLYESİ

Her hava koşulunda her hafta mutlaka ormanın içerisinde bulunan çember alanına bir yürüyüş gerçekleştirilir. Bu yürüyüş yaklaşım 15 dakika sürmektedir. Yürüyüş esnasında çocukla bir çok zorlukla karşılaşır ve mücadele etme yetenekleri ile zihinsel becerilerinin gelişmesi sağlanır. Yürüyüş yaş gruplarına uygun zorluk derecesine göre belirlenmiş rotalarda sürdürülür.
7- MASAL ATÖLYESİ
Ormanın içerisinde bulunan çember alanında bir masal/hikaye saati yapılır. Yürüyüş sonrası çocukların soluklanmaları ve ormandaki canlılarla ilgili çeşitli bilgileri masal/hikaye aracılığı ile alıp gerçek manada doğayla kurulan bağın pekiştirilmesi sağlanmaktadır.
8- HAREKET ATÖLYESİ
Burada çocuklarla birlikte yaklaşık beş dakika sürecek sağlıklı yaşam egzersizleri gerçekleştirilir. Yaş gruplarına göre yapılan hareketlerle çocukların kendi vücutlarını tanımaları ve daha esnek hareket etme yeteneklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.
9- KAPANIŞ ÇEMBERİ
Orman Okulu Seanları açılışta olduğu gibi kapanıştada bir çemberle bitirilir. Burada süreç yönetimi ile başlangıç ve bitişlerdeki farkındalığın arttırılması hedeflenmektedir. Sen çocuklarımızı ailelerinin yanlarına yaşadıkları serüvenleri anlatmaları üzerine uğurlarız.