Dikkat Orman Okulu Anaokulundasınız !   İnanmayacaksınız ama burası METRO’ya 37 dakika uzaklıkta.

 

Burası Orman Okulu. Burada öğretmenlerimiz bize kendi sorumluluk düzeylerimiz kadar özgürlük veriyorlar.

Okulumuzun bahçesinde ve ormanlık alanda kontrollü riskler almak bizim yaşam felsefemiz. Yaşımız küçük ama beynimiz sizlerin çözemeyeceği farklılıkta bir algoritmayla çalışıyor.

Çok çabuk öğreniyor ve özümsüyoruz. Gelecekte karşımıza çıkacak sınavlar umurumuzda değil çünkü çok daha zorlu sınavları geçerek kendimize olan öz güvenimizi geliştiriyoruz.

Biliyor musunuz eve gitmek istemiyoruz. Ama gittiğimizde yaptıklarımızı sabırsızlıkla dinlemek isteyen annemiz bizi bekliyor.

YAPTIKLARIMIZ

Öğretmenler günü

 

Kendi yaptığımız kitap ayraçları ile tüm okuldaki büyüklerimizin öğretmenler günün kutladık. Kampüsümüzün her yerine her sınıfını gezdik. Bizde büyük olacağız.

yardımlaşma

 

Her hafta ormanda yaşadığımız deneyimler bize paylaşma ve sorumluluk bilincini öğretti. Gerçek yaşam için ihtiyacımız olan en değerli kazanımlardan biri.

mutluluk

 

Okulumuzun bahçesindeki ateş alanında arkadaşlarımla buluştuk. Bebeklerimiz de bizim gibi doğayı ve doğallığı seviyorlar. Mutlu olmak ve öğrenmek için lüks oyuncaklara ihtiyacımız yok.

burada arkadaşlarımın hepsi mutlu ve hayal kurmayı seviyor.

 

SANAT

Bu ay ki sanatçımız Leonardo da Vinci  imiş.  1503 yılında  Mona Lisa diye bir resim yapmış. Bizde onu çizdik bugün, çok heyecanlıydı.  

YABANCI DİL

3 yaşından itibaren İngilizce konuşmak bizim için çok eğlenceli.

MÜZİK

Tabii ki Piyona çalmayı seviyoruz ama kendi tencerelerimizden yaptığımız müzik aletleri de vazgeçilmezlerimiz.

PERMAKÜLTÜR

Sürdürülebilir yaklaşımlar bizim için önemli. 20 yıl sonra ne olacağını annelerimiz bile bilmiyoruz.

FOTOĞRAFLARIMIZ

MERAK EDİLENLER

Demokratik Okul Meclisleri

Okulumuzda her pazartesi 3 yaş, 4 yaş, 5 yaştaki tüm arkadaşlarımızın katılımı ile okul meclisimiz toplanmaktadır. Burada sıra ile konuşma kültürü, belirlenen konularda topluluk önünde kendimizi ifade edebilme yeteneğimiz, sabretme, dinleme, saygı duyma ve ortak karar alma becerilerimizi geliştiriyoruz.

Çember Saati

Bizim için gün çember saati yapmadan başlamıyor. Her gün kahvaltı sonrası gerçekleştirdiğimiz çember saatinde arkadaşlarımızı dinliyor, onların duygu ve düşüncelerine yorumlar yapıyor, kendi duygu ve düşüncelerimizi ifade ediyoruz. O gün hangi etkinlikleri yapacağımız konusunda öğretmenimiz bize bilgi veriyor. Çemberleri dairelerden daha çok seviyoruz.

Karma Yaklaşım

Diğer sınıflardaki arkadaşlarımız bahçede oyun saati haricinde bazı atölyelerde birlikte etkinlik gerçekleştiriyoruz. Boyama atölyesinden 5 yaş sınıfındaki Can geçen gün bana yardım etmişti. Çok mutlu oldum, bende 3 yaştaki Defne’ye spor salonunda yardım ettim.

Yemek

İçinde bulunduğumuz bölge dolayısı ile doğal beslenmeye dikkat ediyoruz. Okulumuzda paketli gıdalar tüketmiyoruz. Öğrendiğimiz İngilizce kadar yediklerimizin sağlıklı ürünler olması da bizim için önemli.

Uyku

Her öğlen öğretmenimiz eşliğinde kendi başımıza uyuyoruz. Tabii biz de 5 yaşına gelince uyku yerine daha çok oyun ve aktiviteye katılacağımızı biliyoruz.

Akademik

Orman Okulu olabiliriz ama Milli Eğitim Bakanlığı MEB kazanımlarını eksiksiz şekilde öğreniyoruz. Sadece yöntemimiz biraz farklı. Daha hızlı ve kalıcı bir öğrenme gerçekleştiriyoruz.

Bahçe

Yağmur da yağsa, çamur da olsa, soğuk da esse sıkı sıkı giyinip her gün mutlaka iki dönümlük okul bahçemizde vakit geçiriyoruz.

Servis

Okulumuz Çekmeköy metrosuna 37 dakika uzaklıkta. Öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla her gün eğlenerek okula geliyoruz. Şehrin gürültüsü, kirli havası ve karmaşası olmayan bir yolda her gün inek, leylek, tilki ve tavukları görüyoruz.

Kampüs

Okulumuzun büyük bir kampüsü var. Bazen bizi alıp mikroskoplar, insan maketleri, elektronik devrelerin olduğu bir yere götürüyorlar, orada deney yapıyoruz. Okulda bahçeden sonra en sevdiğimiz yer Görsel Sanatlar Atölyesi sonra kütüphane ve enfes yemeklerin çıktığı sadece İngilizce konuşulan yemekhanemiz. Bazen matematik ve coğrafya öğretmenleri de dersimize geliyor biliyor musunuz? Onlarla oyun oynamak çok eğlenceli. Birçok eğlenceli şey öğreniyoruz, annem çok şaşırıyor bu duruma.

Orman Okulu

Haftanın bir ya da iki günü Orman Okuluna gidiyoruz. Gerçekten gökdelenler kadar büyük ağaçlar var. Oraya gitmek için sabırsızlanıyoruz. İlk gittiğimizde yeşil yapraklı ağaçlarla kaplı idi, şimdi yapraklar sarardı ve döküldüler. Biliyor musunuz kendi çamurumuzu kendimiz çıkarıyoruz. Ben testere ile odun kesmeyi öğrendim ama ilk öğrendiğim şey emniyet ve kurallara uymak. Öğretmenlerimiz rutin doğa yürüyüşlerimiz esnasında 45’e yakın MEB kazanımı aldığımızı söylüyorlar. Aslında bu 4 ayda veriliyormuş. Çok şanslıyız galiba

Sağlık

Okulumuzda her sabah bizimle ilgilenen, gelmediğimiz de annemizi arayan ve hasta olduğumuzda ilaçlarımızı veren bir hemşiremiz var. Onu çok seviyoruz çünkü bizi hep gülerek kucaklıyor.